Propozycja zbudowania trwałych i stabilnych fundamentów polskiej i światowej gospodarki – szkic

Wyobraź sobie drogi czytelniku, że rodzisz się i żyjesz w krainie ekonomii, gdzie rzeczą normalną od lat jest to że:

1. banki udzielają kredytów hipotecznych o oprocentowaniu rzeczywistym 1% w skali roku, wszystkim osobom pracującym (wszyscy pracujący posiadają zdolność kredytową)

2. zmienność na rynkach finansowych jest niska, a możliwość pomnożenia twojego kapitału na rynku akcji oscylują średnio wokół 20% / rok

3. każda osoba znajduje pracę tam gdzie pragnie, w zawodzie gdzie chciałby się realizować

4. wszystkie dobra wyprodukowane (które tego wymagają) potrzebują mało energii do zasilania, a niektóre urządzenia przenośne czerpią energię wprost z otocznia (promieni słonecznych, drzewa itp.). Dodatkowo zaś wszystkie dostępne nośniki energii są tak tanie, że stanowią tylko kilka procent cen wszystkich towarów i usług. Nie patrzysz na koszt przejazdu i podrózujesz gdzie chcesz. Tworzysz biznes gdzie pragniesz.

Czy wtedy drogi czytelniku, nie żyłbyś pełen radości, dzieląc się nią z innymi?

Czy wtedy, kiedy teraz masz obiekcje, długo byś się zastanawiał nad założeniem rodziny z tyloma dziećmi ile wam się zapragnie, Tobie i twojej drugiej „połówce”? W ten sposób budowalibyscie dodatkowy popyt, który jest mechanizmem napędowym każdej gospodarki.

Myślisz, że to tylko czysta fantazja?

To nie jest fantazja, wystarczy tylko, że określimy drogę po jakiej gospodarka polska ma się rozwijać na najbliższe 20 lat a powyższe założenia będą na wyciągnięciu ręki. Jednocześnie nasza gospodarka stanie się wizerunkiem do naśladowania dla innych gospodarek.

Moja zaś propozycja tej drogi brzmi następująco:

1) Powinniśmy ustanowić jednolite, spójne i jasne prawo, które będzie mocno promowało rozwój polskiej gospodarki wyposażone o dodatkowe narzędzi negocjacji z instytucjami na rynku OTC np. negocjując widełki wahań dla derywatów i ograniczając dźwignie finansową przynajmniej dla pozostałych instytucji finansowych, które zarządzają naszymi środkami.

2) Następnym krokiem powinny być prace zmierzające do obniżenia przynajmniej o połowę cen wszystkich nośników energii, by nie zadusić ale rozwinąć gospodarkę.

 Według moich szacunkowych obliczeń tylko w 2008 roku w polskiej gospodarce wydano ponad 120 mld zł na wszystkie nośniki energii tylko na potrzeby energetyczne (w tym: prąd elektryczny, gaz ziemny, węgiel kamienny itp.) Gdybyśmy potrafili zaoszczędzić połowę tej kwoty, to co roku mogłoby pozostać w polskiej gospodarce ponad 60 mld zł, które można byłoby przeznaczyć na dalsze cle inwestycyjne.

 3) Trzecim krokiem powinno być przekierowanie strumieni pieniężnych w gospodarce realnej 120 mld zł z obligacji, które Otwarte Fundusze Emerytalne ulokowały z naszych wynagrodzeń, w badania i przedsięwzięcia, które będą wdrażały w wszystkich branżach innowacyjne rozwiązania.

Według Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych w Otwartych Funduszach Emerytalnych posiadamy ponad 120 mld zł w skarbowych instrumentach dłużnych, czyli te 120 mld zł powraca druga stroną do budżetu państwa.

http://www.igte.com.pl/notowania/portfel.html (stan aktualny na 25.04.2012)

 Można byłoby stworzyć jeden główny ranking określający jakość współpracy z Aniołami Biznesu i z funduszami Seed Capital, Venture Capital oraz Private Equti, aby częściowo poprzez te podmioty nasz kapitał pieniężny trafiał w większym stopniu z powrotem do gospodarki.

Dzięki temu rozwiązaniu, każda osoba kreatywna, która chciałaby się rozwijać zawodowo i pracować nad innowacyjnymi rozwiązaniami miałby szansę zaistnieć. W pośredni zaś sposób zostałby wlany boom optymizmu wśród konsumentów, który dodatkowo przyśpieszyłby rozwój polskiej gospodarki.

 Każdy z powyższych tematów wymaga wiele godzinnych prac i analiz.

 Przedstawiłem tylko zarys ogólny tego na jakich fundamentach powinna stać polska gospodarka, aby rozwijała się na początku tej drogi może mniej dynamicznie, ale przez to bardziej stabilnie przez następne dziesięciolecia.

 Najważniejsze jest abyśmy najpierw zgodzili się co do wspólnego spojrzenia,

 w jaka stronę powinna zmierzać polska i światowa gospodarka?

 Aby nie została rozdarta na pół prze wewnętrzne siły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>